مانع برخورد قضایی با فعالیت معادن در منطقه حفاظت شده کرکس

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، گفت: ضوابط قانونی مانع برخورد قضایی با فعالیت معادن در منطقه حفاظت شده کرکس شده است.

مانع برخورد قضایی با فعالیت معادن در منطقه حفاظت شده کرکس
1400/05/04 | 14:06:11

بهروز ستایش روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار به رد رای پیشین  شورای عالی معادن در خصوص تمدید نکردن پروانه بهره برداران در کوهستان کرکس اشاره کرد و افزود: در گذشته تلاش کردیم رای شورای عالی معادن را برای تمدید نکردن پروانه چند معدن بگیریم اما در در چند ماه با شکایت بهره برداران معدن به دیوان عدالت اداری رای شکسته شد.

 

به گفته وی، دلیل این اتفاق، قوانین و مقررات ناقص است که می‌تواند به نفع بهره برداران معدن تمام شود.

 

ستایش افزود: ما ایراد و پیشنهادهایی را به مجلس شورای اسلامی گفته‌ایم که اگراین اقدامات انجام شود، محیط زیست برای برخورد قانونی اختیارات بیشتری دارد.

 

ستایش افزود: موارد قانونی که باید به پیشنهاد آنها اصلاح شود، ماده ۲۴ قانون معادن و تبصره‌های آن است.

 

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان، افزود:  بر اساس ماده ۲۴ قانون معادن، فقط برای اکتشاف معادن در مناطق چهارگانه باید از سازمان حفاظت محیط زیست  استعلام شود در حالی که در مناطق حفاظت شده موافقتی صورت نمی‌گیرد که بخواهند استعلام کنند.

 

وی گفت: دلیل اعتراض ما این است که باید هم  برای اکتشاف و هم  برای بهره برداری و تمدید آن  از محیط زیست استعلام شود.

 

به گفته وی ، پیشنهادهایی که اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان مطرح کرده، این است که استعلام از این اداره برای تمدید پروانه بهره برداری انجام شود، مدت زمان‌ بهره برداری محدود و حداکثر پنج ساله باشد و تبصره ۵ ماده ۲۴ قانون معادن حذف شود.

 

طبق تبصره ۵  ماده ۲۴ قانون معادن در صورتی‌که سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به پاسخ‌های استعلام از دستگاه‌های اجرایی مربوطه اعتراض داشته باشد، موضوع به هیات حل اختلاف موضوع ماده ارجاع می‌شود تا حداکثر ظرف ۱۵ روز در مورد آن تعیین تکلیف شود.

 

 این همان تبصره ای است که به گفته معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان، اگر بهره برداران نسبت به استعلام، اعتراضی داشته باشند، در هیاتی با اعضایی که بیشتر از موافقان معدن کاران هستند، همه چیز به نفع معدن داران تمام می‌شود.

 

منطقه حفاظت شده کرکس با وسعت ۱۱۴ هزار هکتار بخشی از جنوبی‌ترین منطقه کرکس است که شهر نطنز  ازتوابع استان اصفهان در دامنه شرقی آن قرار دارد.

 

 ۱۶معدن در اوره، چهار معدن در کُمجان و ۱۹ معدن در طرق‌رود در مجموع شمار معادن را در منطقه حفاظت شده کرکس به ۳۹ معدن  می‌رساند.

 

فعالان محیط زیست روزهای گذشته نسبت به حجم برداشت‌های بی رویه و انفجارها، در منطقه حفاظت شده کرکس هشدار دادند.

 

منطقه حفاظت شده، محدوده‌ای از منابع طبیعی است که به جهت ضرورت حفظ و تکثیر جانوران و پوشش گیاهی تحت حفاظت قرار دارد و در آن تخریب نکردن محیط طبیعی  و حفظ و تامین  امنیت زیستمندان آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
منبع: ایرناشرکت معدنی و صنعتی گل گهر

رویش باورها در دل کویر

شرکت فناوران طیف صنعت کویر

طراحی و ساخت سیستم مکانیزاسیون جا به جایی مواد و اجسام

شرکت معدنی آهن آجین (آجیمکو)

گروه آجین متشکل از شرکت معدنی آهن آجین، شرکت معدنی مهر آجین، ...

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

چادرملو، نماد توسعه پایدار - پیشگام در تکمیل زنجیره تولید