پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید در بخش معدن

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید در بخش معدن به رشد و توسعه اقتصادی سرعت می‌بخشد.

پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید در بخش معدن
1400/01/17 | 11:14:10

حبیب امین زاده روز سه شنبه در جلسه بررسی مشکلات پیش روی معدن سوناجیل شهرستان هریس که با حضور نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی و بهره بردار این معدن برگزار شد، اظهار کرد: 

 

بر اساس اعلام کارشناسان و فعالان حوزه معدن، برخی قوانین دست و پاگیر متعدد و گاها زائد در زمینه معدن، طول دوره معدنکاری را افزایش می دهد که لازم است همزمان در ۲ مسیر رفع موانع از طریق ظرفیت های استانی و همچنین پیگیری امور از سازمان های ملی، در مرتفع ساختن مشکلات معدن گام برداشت.

وی اضافه کرد: لازم است ابتدا مسیر افزایش ظرفیت معادن فعلی استان را هموار سازیم و سپس به چاره اندیشی در زمینه فعال کردن معادن راکد بپردازیم.

رییس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت : همزمان با کاهش هزینه های معدنکاری و ریسک سرمایه گذاری در این بخش، با تجدید نظر در قوانین مرتبط با این حوزه، می توان چشم انداز مناسبی برای تحقق شعار سال ترسیم کرد.

امین زاده در مورد آخرین وضعیت معدن سوناجیل نیز اظهار کرد: طبق هماهنگی های به عمل آمده با بهره بردار مربوطه، جهت جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده، مقرر شد آغاز عملیات برداشت ماده معدنی، باوجود پروانه بهره برداری صادره، منوط به ایجاد صنایع فرآوری در منطقه استقرار معدن باشد که موانع سر راه احداث واحد فرآوری از جمله استعلام های مرتبط با سازمان های متعدد، مانع از آن شد.

وی تاکید کرد: تاخیر بیش از این در فرآیند استخراج ماده معدنی جایز نیست و در صورت عدم پاسخ استعلام های لازم در یکماه پیش رو،  بهره بردار می تواند نسبت به آغاز استخراج، فروش ماده معدنی و یا استحصال آن در منطقه ای دیگر اقدام کند.

 

بخش معدن آذربایجان شرقی  به عنوان غنی ترین استان کشور با ۸.۵ میلیارد تن ماده معدنی ذخیره در سال جاری رشد خوبی را در بخش های مختلف تجربه کرده است،  بررسی اطلاعات منتشر شده از سوی معاونت معدنی سازمان صمت آذربایجان شرقی، حاکی است در زمان کنونی ۷۳۵ معدن شناخته شده در سطح استان وجود دارد که از این تعداد ۴۰۰ معدن فعال بوده و برای ۱۲ هزار و ۶۱۲ نفر در صنایع معدنی اشتغال مستقیم ایجاد شده است که در زمینه اشتغال نیز این استان در رتبه دوم کشوری قرار دارد.

 

کاهش ریسک سرمایه گذاری، تأمین امنیت سرمایه، کشف پهنه های جدید معدنی و واگذاری از طریق مزایده های عمومی به بهره برداران دارای صلاحیت از دیگر اقدامات مهم در توسعه اقتصاد معدنی استان می باشد.
منبع: ایرناشرکت معدنی و صنعتی گل گهر

رویش باورها در دل کویر

شرکت فناوران طیف صنعت کویر

طراحی و ساخت سیستم مکانیزاسیون جا به جایی مواد و اجسام

شرکت معدنی آهن آجین (آجیمکو)

گروه آجین متشکل از شرکت معدنی آهن آجین، شرکت معدنی مهر آجین، ...

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

چادرملو، نماد توسعه پایدار - پیشگام در تکمیل زنجیره تولید