اجرای عملیات اکتشاف سنگ‌آهن در سه گستره بزرگ معدنی در اصفهان

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی از اجرای عملیات اکتشاف سنگ‌آهن در سه گستره بزرگ معدنی در اصفهان برای رفع نیاز واحدهای فولادی این خطه خبر داد.

اجرای عملیات اکتشاف سنگ‌آهن در سه گستره بزرگ معدنی در اصفهان
1400/01/14 | 16:10:34

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، «رضا جدیدی» افزود: اکتشاف سنگ آهن توسط سازمان زمین‌شناسی برای رفع نیاز و تامین مواد اولیه صنایع فولادی استان اصفهان در قالب یک طرح و قرارداد مشارکتی در حال اجراست.

 

وی با بیان اینکه سازمان زمین‌شناسی به اکتشاف سنگ آهن در سه گستره معدنی به وسعت ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع در اصفهان برای مجتمع های فولادی این استان پرداخته است، افزود: به نتایج خوبی در ۶ ماه اخیر در این زمینه رسیدیم و امید است دستاوردهای آن تا پایان سال ارائه شود.

 

جدیدی، با اشاره به اینکه یکی از این گستره‌ها حدود ۱۱۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد، خاطرنشان‌کرد: مطالعات اولیه درباره این گستره‌ها در قرارداد با مجتمع‌های فولادی اصفهان انجام شد.

 

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی با بیان اینکه این قرارداد که در زمان حاضر فقط برای اکتشاف سنگ‌آهن است، روش جدیدی به‌منظور اجرای طرح‌های مشترک و حفظ منابع بنگاه‌های اقتصادی است، گفت: این ذخائر اکتشافی تا به مرحله بعد و بهره‌برداری برسد به بازه زمانی ۲ تا پنج سال نیاز دارد.

 

وی با تاکید بر اینکه سازمان زمین‌‎شناسی در منطقه خاورمیانه، قطب علمی بشمار می‌آید و همکاری خوبی با جهان دارد، افزود: این سازمان به‌منظور بومی‌شناسی و ارتقای علمی زمین‌شناسی، برنامه‌های ترویجی را در همکاری با دانشگاه‌ها و موسسه‌های خصوصی در دستور کار دارد.

 

جدیدی، همچنین از تعریف پروژه مدیریت و پایش ذخایرمعدنی کشور برای برخی مواد معدنی با هدف آینده‌نگری و برنامه‌ریزی اکتشاف تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها خبر داد و گفت: بررسی و پایش ذخایر سنگ‌آهن کشور در زمره یکی از این موادمعدنی است که امسال اجرایی خواهد شد.

 

استان اصفهان دارای بزرگترین مجتمع‌ها و کارخانه‌های فولادی کشور است که تامین ماده اولیه سنگ آهن یکی از مسائل و دغدغه‌های اصلی آنها در شرایط کنونی است.

 

بررسی عملکرد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور حاکی از تحقق کامل اهداف این سازمان در سال ۹۹ به‌ویژه شناسایی و پی‌جویی ۱۲۳ هزار کیلومتر مربعی و عملکرد حدود ۱۰۷ درصدی در این بخش است.
منبع: ایرناشرکت معدنی و صنعتی گل گهر

رویش باورها در دل کویر

شرکت فناوران طیف صنعت کویر

طراحی و ساخت سیستم مکانیزاسیون جا به جایی مواد و اجسام

شرکت معدنی آهن آجین (آجیمکو)

گروه آجین متشکل از شرکت معدنی آهن آجین، شرکت معدنی مهر آجین، ...

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

چادرملو، نماد توسعه پایدار - پیشگام در تکمیل زنجیره تولید