همکاری‌های بین‌المللی فناوری‌های زمین‌شناسی و معدن گسترش می‌یابد

طرح ها و پیشنهادهای طرح توسعه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که در دیدار مجازی مشاور معاون علمی و فناوری و سرپرست منطقه‌ای یونسکو مورد بحث و بررسی قرار گرفت، نویدبخش رونق همکاری‌های بین‌المللی حوزه معدن است.

همکاری‌های بین‌المللی فناوری‌های زمین‌شناسی و معدن گسترش می‌یابد
1399/11/08 | 13:16:59

به گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این نشست با حضور کامبیز مهدیزاده مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه معدن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونان، مشاوران و مدیران این طرح، نماینده وزارت امور خارجه و مسئول گروه علوم طبیعی در دفتر یونسکو تهران برگزار شد. سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو به صورت مجازی در این نشست حضور داشت.

 

مهدیزاده در این نشست تاکید کرد: در این طرح با هدف توسعه فناوری ها و نوآوری های حوزه زمین شناسی و معدن آماده ایم در قالب بازوی مشورتی فناوری علوم زمین یونسکو همکاری داشته باشیم.

 

در این جلسه محورها و پیشنهادات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت. با تاکید بر منویات مقام معظم رهبری پیرامون اهمیت جزایر به خصوص هرمز و همچنین ماموریت یونسکو مبنی بر توجه به علوم طبیعی، زمینه های مشترک همکاری میان طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حفظ خاک هرمز در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 

 

توسعه علم زمین شناسی پزشکی

 

محور دیگر مورد بحث توسعه علم زمین شناسی پزشکی با توجه به اهمیت این حوزه برای کشور بود. توسعه زیست بوم نوآوری ­ها و فناوری ­های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی موضوع دیگری بود که مورد بحث قرار گرفت.

 

یکی دیگر از محورهای این جلسه پیشنهاد طرح توسعه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی برای تاسیس و ایجاد کرسی «فناوری‌ها و نوآوری­ های زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی» بود که با استقبال یونسکو مواجه شد و قرار شد در اسرع وقت نسبت به ایجاد آن اقدام عملی صورت گیرد.

 

این محور پیرو تهیه و ساخت مستند «رخساره زمین» و اولین قسمت آن «هرمز، جزیره رنگ ها» بود که در راستای معرفی میراث زمین شناختی ایران با تاکید بر جزیره هرمز، ایجاد اشتغال پایدار در این جزیره و جلوگیری از خام فروشی، انجام شده است.

 

برنامه کلان «حمایت از میراث فرهنگی»

 

سوتان سوتکوفسکی سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران با استقبال از طرح ها و پیشنهادهای طرح توسعه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی گفت: تمام موضوعات مطرح شده از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قابلیت لحاظ شدن در برنامه های کاری ۲۰۲۲-۲۰۲۴ یونسکو را دارد.

 

سوتکوفسکی با طرح پیشنهادهای خود با توجه به تمرکز طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوریهای حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی بر ژئوتوریسم، افزود: یونسکو بخشی از برنامه کلان «حمایت از میراث فرهنگی» است که اتحادیه اروپا راه‌اندازی کرده و هدف آن توسعه پایدار صنعت گردشگری و توسعه برنامه‌های کارآفرینی محلی در حوزه گردشگری است.

 

وی تاکید کرد: طرح توسعه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی می تواند در طراحی و برنامه ریزی استراتژی های جدید گردشگری ایران مشارکت کرده و مباحث ژئوتوریسم را دنبال کند.

 

سوتکوفسکی همچنین پیشنهاد کرد که طرح توسعه معدن برای توسعه فناورانه حوزه زمین شناسی، به عضویت کمیته ملی علوم زمین و ژئوپارک های یونسکو درآید و با این کمیته همکاری کند.
منبع: ایرناشرکت معدنی و صنعتی گل گهر

رویش باورها در دل کویر

شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان

معدن - صنایع معدنی - ساختمان

شرکت معدنی آهن آجین (آجیمکو)

گروه آجین متشکل از شرکت معدنی آهن آجین، شرکت معدنی مهر آجین، ...

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

چادرملو، نماد توسعه پایدار - پیشگام در تکمیل زنجیره تولید