ایمپاسکو رقم زد: معرفی ۹۴ محدوده معدنی امیدبخش/ صدور ۱۲ پروانه اکتشاف

معرفی ۹۴ محدوده معدنی امیدبخش و صدور ۱۲ پروانه اکتشاف توسط ایمپاسکو

ایمپاسکو رقم زد: معرفی ۹۴ محدوده معدنی امیدبخش/ صدور ۱۲ پروانه اکتشاف
1399/10/07 | 16:28:02

کشور ایران به لحاظ ذخائر معدنی جزو ۱۰ کشور نخست جهان و اولین کشور خاورمیانه است و حدود ۷ درصد ذخایر معدنی جهان در ایران جای دارد. با توجه به مساحت قابل توجهی از کشور که نیاز به تکمیل اطلاعات اکتشافی سطحی و شناسایی اندیس ­های احتمالی از معادن مختلف را دارد، پهنه های اکتشافی در سال های اخیر با رویکرد تولید داده ­های جدید و استفاده از روش ­های نوین اکتشاف و در پایان شناسایی و معرفی پتانسیل های احتمالی از معادن آتی در دستور کار شرکت های بزرگ دولتی و خصوصی کشور قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، این شرکت از سال ۱۳۹۲ با هدف اکتشاف ذخایر جدید مساحتی بالغ بر ۱۱۵ هزار کیلومتر مربع از سطح کشور را در قالب مطالعات ۳۴ پهنه ­ اکتشافی در دستور کار قرار داده است. از این مقدار تاکنون ۱۹ پهنه با مجموع مساحت ۴۶۵۳۱٫۷ خاتمه پیدا کرده که منجر به معرفی ۹۴ محدوده امید بخش با مجموع مساحت ۱۰ هزار کیلومتر مربع شده است.

بر اساس این گزارش حاصل معرفی ۹۴ محدوده امیدبخش، تاکنون صدور ۱۲ پروانه اکتشاف و ۲ گواهی کشف است و عملیات اکتشافی در ۱۰ پروانه اکتشافی در حال اجرا می­ باشد.

از آنجایی که یکی از اهداف اصلی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران انجام خدمات در مناطق محروم با هدف توسعه و سرمایه­ گذاری­ های آتی می­ باشد، عمده پهنه­ های اکتشافی در استان­ های محروم کشور مانند سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کهکیلویه و بویراحمد و … تعریف شده است.

این گزارش حاکیست در پهنه­ های باقیمانده نیز که در استان ­های فارس، اصفهان، خراسان رضوی، گیلان، قزوین، چهارمحال و بخیاری، هرمزگان، مرکزی و کرمان واقع شده ­اند، عملیات اکتشافی علیرغم شیوع کرونا با سرعت تمام در حال انجام است و فاز شناسایی در تمامی آنها خاتمه یافته و در بازه زمانی ۶ ماهه آتی عملیات پی­ جویی نیز به پایان خواهد رسید.

علاوه بر پهنه­ های یاد شده با هدف توسعه فعالیت­ های معدنی در استان­ های غربی کشور برای ۶ استان کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کرمانشاه، چهار محال بختیاری، لرستان و استان فارس، عملیات پتانسیل­یابی مواد معدنی نیز تعریف شده که مطالعات لازم برای ۳ استان کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و فارس نهایی شده است.

گفتنی است در استان کهگیلویه و بویر احمد پتانسیل­ های مناسبی از مواد معدنی مس، بوکست، فسفات، آهک، عناصرکمیاب، سنگ ساختمانی و سلستین، در شهرستان ممسنی استان فارس آهک، بوکسیت و فسفات و در استان ایلام سنگ تزیینی، بیتومین، خاک صنعتی، نمک، گوگرد و گچ معرفی شده است.شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

رویش باورها در دل کویر

شرکت فناوران طیف صنعت کویر

طراحی و ساخت سیستم مکانیزاسیون جا به جایی مواد و اجسام

شرکت معدنی آهن آجین (آجیمکو)

گروه آجین متشکل از شرکت معدنی آهن آجین، شرکت معدنی مهر آجین، ...

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

چادرملو، نماد توسعه پایدار - پیشگام در تکمیل زنجیره تولید