نخستین استفاده از هیدروژن در تولید فولاد

برای اولین بار از هیدروژن برای تولید فولاد استفاده شده است، تولید جدیدی که هیچ تاثیر منفی در کیفیت فولاد ندارد

نخستین استفاده از هیدروژن در تولید فولاد
1399/02/22 | 11:48:46

 

به گزارش دنیای معدن و به نقل از آی ای، یک شرکت فولاد سوئدی موسوم به "اوواکو"(Ovako) برای اولین بار از هیدروژن در تولید تجاری فولاد استفاده کرده و آن را جایگزین گاز طبیعی مایع(LNG) کرده است. نتیجه این کار مثبت بوده و نشان می دهد که هیچ تاثیری منفی بر کیفیت فولاد ندارد.

"گوران نیستروم" معاون اجرایی بازاریابی گروهی و فناوری این شرکت گفت: این یک پیشرفت بزرگ برای صنعت فولاد است. این اولین بار است که از هیدروژن برای حرارت دادن فولاد در یک محیط تولیدی استفاده می شود. به لطف این آزمایش، اکنون ما می دانیم که هیدروژن می تواند به سادگی و با انعطاف پذیری در تولید فولاد مورد استفاده قرار گیرد، بدون اینکه تأثیر مخربی بر کیفیت فولاد داشته باشد که این به معنی کاهش بسیار زیاد ردپای کربن در این صنعت است.

"اوواکو" همچنین گزارش داد که در حال حاضر از کوره های قوس الکتریکی با انرژی تجدیدپذیر برای ذوب فلز قراضه و تولید محصول پایه خود استفاده می کند. با این حال هنوز از LNG که آلاینده تر است برای تأمین حرارت در کارخانه خود استفاده می کند.

این شرکت همچنین اضافه کرد: این پیشرفت تاریخی برای صنعت فولاد ثابت می کند که اگر حمایت مالی مناسب و زیرساخت ها فراهم شود، می توان انتشار کربن دی اکسید را از خط تولید فولاد برچید.

بنابراین چرا کوره های تولید فولاد بیشتری از هیدروژن استفاده نمی کنند؟ این مسئله پیچیده ای است که ناشی از این واقعیت است که ۹۵ درصد هیدروژن جهان امروزه از گاز طبیعی و زغال سنگ حاصل می شود.

هیدروژن یک گاز تمیز است و هنگام سوختن فقط بخار آب آزاد می کند، اما اگر تولید آن نیاز به سوزاندن زغال سنگ یا LNG داشته باشد، خودش یک فرآیند آلاینده است و محیط را آلوده می کند.

در تولید فولاد، تغییر و جابجایی به سمت استفاده از هیدروژن فقط در صورتی ارزش دارد که هیدروژن از انرژی تجدیدپذیر تولید شود یا اینکه کربن دی اکسید حاصل، جذب و ذخیره شود.

هر دو روش تولید هیدروژن، در مقادیر محدود و گران هستند، به این معنی که صنعت فولاد نمی تواند این تغییر را ایجاد کند، مگر اینکه هیدروژن تمیز به دست آورد.

منبع :دنیای معدنشرکت معدنی و صنعتی گل گهر

رویش باورها در دل کویر

شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان

معدن - صنایع معدنی - ساختمان

شرکت معدنی آهن آجین (آجیمکو)

گروه آجین متشکل از شرکت معدنی آهن آجین، شرکت معدنی مهر آجین، ...

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

چادرملو، نماد توسعه پایدار - پیشگام در تکمیل زنجیره تولید