کاهش تولید معادن سنگ آهن کشور

رییس انجمن سنگ آهن ایران در خصوص آخرین وضعیت تولید معادن سنگ آهن در کشور گفت: تولید معادن سنگ آهن کشور با کاهش همراه شده که بخشی از آن به دلیل شیوع ویروس کرونا بوده که عمده آنها معادن بخش خصوصی و معادن کوچک مقیاس بوده اند. همچنین دلیل دیگری که برای کاهش تولید معادن سنگ آهن کشور می توان به آن اشاره کرد، قوانین وضع شده برای محدودیت صادراتی و کوچک شدن بازار فروش معادن است.

کاهش تولید معادن سنگ آهن کشور
1399/08/06 | 16:23:39

به نقل از ایراسین، مهرداد اکبریان با بیان این مطلب در ادامه افزود: به دنبال وضع قوانین جدید برای جلوگیری از صادرات مواد معدنی همچون سنگ آهن برخی از معادن فرصت فروش محصولات خود را از دست دادند و بیشتر آنها نیز معادن سنگ آهن هماتیتی هستند که به طور عمده محصول آنها در بازار داخل خریداری ندارد. اما با این حال دولت در گردونه ممنوعیت خام فروشی مواد معدنی، جلوی فروش این نوع از سنگ آهن را نیز گرفته و این موضوع سبب شده تا معادن هماتیتی از مدار تولید خارج شوند.

 

به گفته اکبریان، در حال حاضر شرکت های بزرگ معدنی سنگ آهن نیز چالشهای خاص خود را در زمینه قیمت گذاری محصولات دارند، موضوعی که چندین ماه بحث روی آن انجام شده اما در آخر نتیجه ای حاصل نگردیده است.

 

رییس انجمن سنگ آهن ایران ادامه داد: در نهایت می توان گفت اکنون تنها مجموعه هایی که چرخه تولیدشان فراتر از سنگ آهن بوده و کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و حتی تولید شمش را در زنجیره تولید خود دارند، وضعیت ایده آلی داشته و می توانند به فعالیت خود ادامه دهند. اما در مقابل بقیه تولیدکنندگان که تنها یک محصول همچون سنگ آهن یا کنسانتره و.... تولید می کنند در شرایط خوبی نیستند که آن هم ناشی از بحث های قیمت گذاری دستوری و مداخله های دولت و حمایت از یک بخش زنجیر است.

 

به گفته اکبریان، با افزایش نرخ ارز و از سوی دیگر بالا رفتن قیمت مواد معدنی در بازار جهانی، انتظار می رفت که تولیدکنندگان مواد معدنی از جمله سنگ آهن بتوانند محصولات خود را با قیمت مناسبی به فروش برسانند اما اکنون شرایط به گونه ای است که تولیدکننده کنسانتره می بیند صرفه اقتصادی وجود ندارد تا کوره های خود را برای تولید روشن کند.

 

به گفته اکبریان، اگر در باقیمانده سال دولت این شرایط را ساماندهی کرده و به نفی اکثریت در زنجیره تولید سنگ آهن تا فولاد رای دهد، می توان به ادامه فعالیت معادن سنگ آهن و تولید محصولات از آن امید داشت در غیر این صورت میزان تولید نسبت به سال گذشته به طور قطع کاهش می یابد.
منبع: دنیای معدن


کلمات کلیدی :


سنگ آهن آهن اسفنجی فولاد

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

رویش باورها در دل کویر

شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان

معدن - صنایع معدنی - ساختمان

شرکت معدنی آهن آجین (آجیمکو)

گروه آجین متشکل از شرکت معدنی آهن آجین، شرکت معدنی مهر آجین، ...

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

چادرملو، نماد توسعه پایدار - پیشگام در تکمیل زنجیره تولید