سهامی ذوب آهن اصفهان

آدرس : تهران - اصفهان، انتهای اتوبان ذوب آهن شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان

تلفن تماس : 031-52571755

فکس : 031-52574030

درباره سهامی ذوب آهن اصفهان

مدیرعامل : منصور یزدی زاده

وب سایت :

پست الکترونیکی : ram-al@esfahansteel.com

سال تاسیس : 1344

تخصص : پروژه‌های زیست محیطی-طرح‌ها و پروژه‌های توسعه، بازسازی و نوسازی-پروژه تولید ریل-گوگرد زدایی از چدن مذاب-ایستگاه ریخته‌گری شماره 5-گندله سازيتزريق پودرزغال-کارگاه اکسیژن جدید -

زمینه فعالیت / دسته بندی : انواع محصولات فولادی (ورق، پروفیل، لوله، میلگرد، گلوله و...)

درباره ما :

در قرون های گذشته ایران تولید آهن و فولاد همسطح کشور های متمدن دیگر بود.
در این 3 قرن اخیر به لحاظ افزایش سرعت تحولات در زمینه تکنولوژی تولید فولاد در کشورهای صنعتی و نیاز روزافزون به محصولات فولادی ایران جزو وارد کنندگان محصولات فلزی قرار گرفت و در زمان قاجار به ایجاد یک کارخانه ذوب آهن به عنوان صنعت اصلی و یک هدف ملی که با مشکلات سیاسی خارجی و داخلی و مشکلات مالی قرار گرفت.
و در نهایت در تاریخ 23 دی 1344 با همکاری شوروی سابق و ایران احداث کارخانه ذوب آهن مورد توافق قرار گرفت.
یکی از اصول این توافق نامه همکاری دولت شوروی در احداث کارخانه ذوب آهن در ایران بود. و به همین خاطر شرکت ملی ذوب آهن ایران قراردادی با موسسه ( تیاژپروم اکسپورت شوروی ) برای تهیه طرح و تجهیزات لازم کارخانه و تجهیز معادن سنگ آهن و زغال سنگ و سنگ آهک بستند.
کارشناسان شوروی ظرفیت کارخانه را در فاز اول 550 هزار تن فولاد در سال تعیین کردند که مورد موافقت قرار گرفت.
کارشناسان شوروی و ایرانی اطراف اصفهان را از نظر استحکام طبقات زمین، موقعیت محل از نظر زلزله، تامین آب،انرژی الکتریکی و مواد اولیه، خطوط ارتباطی، عوامل فنی و اقتصادی اجتماعی مورد بررسی قرار دادند و در آخر دشت طبس واقع در 45 کیلومتری جنوب غربی اصفهان برای احداث کارخانه مناسب تشخیص داده شد.

آغاز مراحل اولیه تأسیس ذوب آهن اصفهان

عملیات اجرایی ساخت واحدهای مختلف کارخانه از سال 1346 شروع شد و با ایجاد کارگاه های کک سازی، اگلومراسیون و کوره بلند شماره 1 در نیمه اول دی ماه 1350 ، بهره برداری از مجتمع با تولید چدن آغاز شد و تولید محصولات فولادی با راه اندازی بخش فولاد سازی و مهندسی نورد در دی ماه 1351 با ظرفیت 550 هزار تن در سال شروع شد. ودر کنار آن در سال 1351 کارهای ساختمانی و اجرایی طرح توسعه برای رسیدن به ظرفیت 900/000 /1 تن فولاد در سال با احداث کوره بلند شماره 2 و توسعه بخش های مختلف آگلومراسیون، کک سازی، فولاد سازی، نورد و .... شروع شد. و عملیات ساختمانی کمپلکس چدن در سال 1357 به اتمام رسید.

 ذوب آهن اصفهان پس از انقلاب

به دلیل مشکلات در طراحی ماشین های ریخته گری روسی، از سال 1367 نصب دو ایستگاه ریخته گری مدرن از کشور ایتالیا شروع و در سال 1369 بهره برداری کامل از کمپلکس فولاد تا مرز ظرفیت اسمی انجام پذیرفت.
و در زمان جنگ تحمیلی روند ذوب آهن مطلوب نبود ولی پس از جنگ توانست به تولید 2 میلیون تن برسد.
در ادامه به دنبال مطالعات انجام شده، اجرای بازسازی جامع و همه جانبه در دستور کار کارخانه قرار گرفت و با تکیه به توانمندی های موجود در نیروهای متخصص سعی شد ضمن استفاده از ظرفیت بازسازی با کمترین هزینه و اتلاف وقت اقدام به افزایش ظرفیت تولید واحدها نموده، تنوع محصولات را اضافه کرده و همچنین کیفیت آنها را بهبود بخشید. 

طرح‌هاي توسعه :

برای ادامه حیات مجموعۀ صنعتی بزرگی مثل ذوب‌آهن، در گروی برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های توسعه و نوسازی می‌باشد، و شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان و از این موضوع پیروی میکند. برنامه‌ریزی و اجرای اینگونه طرح‌ها تاکنون در دو محور اصلی زیر انجام گردیده است:

1_پروژه‌های زیست محیطی :

فرایندهای مورد استفاده در صنایع فولاد، ماهیتاً می‌توانند باعث انتشار گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌ها در محیط زیست شوند، مگر آنکه اینگونه صنایع، با جدیت و متعهدانه، در زمینۀ بهبود شرایط زیست‌محیطی فرایندهای تولید و کاهش انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای فعالیت نمایند. محیط زیست خانۀ بزرگی است که همۀ ما انسان‌ها در آن زندگی می‌کنیم. بهداشت و حفظ و بقای محیط زیست، وظیفۀ تک تک ما انسان‌ها است و واحد بزرگ صنعتی همچون ذوب‌آهن نمی‌تواند در این زمینه بی تفاوت باشد. از این رو است که طی سال‌های گذشته پروژه‌های زیست‌محیطی متعددی در ذوب‌آهن اصفهان به مرحلۀ اجرا در آمده و یا در برنامۀ پروژه‌های حال و آتی می‌باشد. عناوین برخی از این پروژه‌ها عبارتند از:

 

آسپیراسیون کوره بلند شماره 1
کاهش میزان غبار در گاز خروجی کنورتورهای بخش فولادسازی تا میزان استاندارد
کاهش CO در خروجی کنورتورهای بخش فولادسازی تا میزان استاندارد
تصفیه‌خانه پساب صنعتی غیر سمی به ظرفیت 770 متر مکعب در ساعت
انتقال پساب زرین‌شهر جهت آبیاری فضای سبز غیر مثمر اطراف کارخانه و حومه زرین‌شهر به میزان 216 متر مکعب در ساعت
پروژه پنجگانه زیست محیطی بخش آگلومراسیون
مشعل‌های سوزانندۀ گازهای اضافی کک و کوره‌بلند
اندازه‌گیری، پایش و نمایش مقادیر آلاینده‌ها (بطور On Line)در محیط ذوب‌آهن (با درخواست و همکاری اداره محیط زیست اصفهان)
ایجاد بیش از 16000هکتار فضای سبز در فضای داخل و اطراف شرکت به عنوان بزرگترین جنگل مصنوعی کشور و یکی از مؤثرترین راهای جذب co2 محیط

2_طرح‌ها و پروژه‌های توسعه، بازسازی و نوسازی :

مهمترین طرح‌ها و پروژه‌های توسعه، بازسازی و نوسازی در ذوب‌آهن اصفهان به شرح زیر است:

پروژه تولید ریل :
با عنایت به تفاهم‌نامه تیرماه 1393 وزیران محترم صنعت، معدن و تجارت؛ تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی در خصوص تولید ریل ملی در شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان، مقرر گردید به منظور تأمین نیازهای ریلی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، در فاز نخست این پروژه، به منظور توليد ريل UIC60 (برای اولین بار در کشور) و تيرآهن بال پهن، كارگاه نورد 650 ذوب‌آهن تجهیز و بازسازي گردد. پس از بررسي و مطالعات دقيق، اجرای این پروژه با مشارکت پیمانکارانی از آلمان و ایران آغاز گردید و مطابق برنامۀ زمانی پروژه، فازاول در شهريور 95 با حضور معاون اول محترم رياست جمهوري بهره برداري آغاز شد.

گوگرد زدایی از چدن مذاب :
با احداث واحد گوگرد زدايي از چدن مذاب در قسمت ميكسر كارگاه فولادسازي موجود كارخانه، امكان توليد فولاد خام كيفي و در نهايت محصولات خاص نوردي فراهم گرديد.

ایستگاه ریخته‌گری شماره 5 :
با احداث يك ماشين ريخته گري مداوم 6 شاخه به ظرفيت يك ميليون تن شمش فولادي در محدوده واحد ريخته گري موجود، نسبت به جذب چدن توليدي كوره‌ بلندهای فعلي به صورت كامل اقدام شد ودرشهريور 95 با 17 ذوب (روزانه) با حضور معاونت محترم رياست جمهوري افتتاح شد.

کارگاه اکسیژن جدید به ظرفیت h25000 Nm3/ :
دستيابي به توليد سالانه 3.6 ميليون تن فولاد در ذوب‌آهن، مستلزم توسعه و افزایش تولیدات گازهاي فرآيندي مانند اكسيژن، ازت و آرگون مي‌باشد. بدین منظور، احداث كارگاه اكسيژن جديد در دستور کار اجرا قرار گرفته است. در اين پروژه، يك واحد جدايش هوا به منظور جداسازي گازهاي اكسيژن، ازت و آرگون از هوا با پيشرفت 57%درحال احداث مي باشد. محصولات این کارگاه شامل 25000 نرمال متر مكعب در ساعت گاز اكسيژن، 18000 نرمال متر مكعب گاز ازت و 900 نرمال متر مكعب مايع آرگون خواهد بود.

تزريق پودرزغال :
بااجراي اين پروژه امكان دريافت زغال كك نشو(زغال با كيفيت پايين) و انجام فرآيند خردكردن ،گرمادهي بمنظور حذف رطوبت و پودر كردن ميكروني جهت شارژ در كوره بلندبا هدف كاهش مصرف كك متالورژي فراهم مي‌گردد و مطابق برنامه زماني پروژه اواخر96 به بهره برداري مي رسد.

گندله سازي :
اين پروژه جهت تغيير شارژ كوره بلند از سنگ آهن وآگلومره به گندله و آگلومره كه افزايش بهره وري كوره بلند را در پي دارد در حال اجراست و در نيمه اول سال 97 به بهره برداري مي رسد