آرشیو اخبار و مقالات


معدن‌کاری هوشمند در مسیر فراموشی

در یک نشست تخصصی، از معدن‌کاری دیجیتال به‌عنوان حلقه مفقوده توسعه معدنی ایران یاد شد. حوزه‌ای که سیاستگذار و بازیگران توجه چندانی به آن ندارند. این غفلت بزرگ اما می‌تواند تبعات بسیاری برای کشور در پی داشته باشد؛ به‌طوری‌که در سال‌های آتی، کل زنجیره تامین صنایع در جهان تحت تاثیر این تحول قرار خواهند گرفت.

1401/04/01
ادامه مطلب

حل مشکلات معدن تاش از خواسته های حوزه معدن خراسان شمالی از دولت سیزدهم

معاون صنایع و معادن سازمان صمت خراسان شمالی گفت: حل مشکل معدن تاش یکی از خواسته های حوزه معدن این استان از دولت سیزدهم است.

1401/04/01
ادامه مطلب

سیاست‌های بخش معدن پس از دو دهه در حال به‌روز رسانی است

رییس خانه معدن ایران با بیان اینکه سیاست‌های بخش معدن پس از ۲۲ سال در حال به‌روز رسانی است، گفت: معدن‌کاری با نگاه توسعه پایدار و همچنین معدن‌کاری بر مبنای آمایش سرزمینی مورد تاکید است.

1401/04/01
ادامه مطلب

مقابله با خام فروشی معادن خراسان شمالی نیازمند نگاه ویژه دولت

براساس آمارهای رسمی سالانه پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تُن ماده معدنی از معادن خراسان شمالی استخراج می‌شود که بیشتر این مواد خام فروشی می شود و کارشناسان معتقدند که حذف این گروه اقتصادی در استان نگاه ویژه را می طلبد.

1401/03/31
ادامه مطلب

راه اندازی واحد فرآوری میکروسیلیکا در شهرک صنعتی جوکار ملایر

مدیرعامل شرکت فروسیلیس غرب پارس گفت: پروژه فرآوری و تولید میکروسیلیکا با حجم سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۸۰ میلیارد تومان تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

1401/03/31
ادامه مطلب

هوشمندسازی خطوط معدن چادرملو توسط محققان دانشگاه امیرکبیر

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به رتبه این دانشگاه در زمینه هوش مصنوعی،‌ گفت: در زمینه هوش مصنوعی پروژه‌های عملیاتی در شرکت معدنی چادرملو داریم که قرار است تعدادی از خط های این معدن را مکانیزه و هوشمند کنیم.

1401/03/31
ادامه مطلب

12سال اعتراض به فعالیت معدن کانسار آذرین

اعتراض مردم کامو و چوگان و جوشقان قالی به فعالیت معدن به بیش از ۱۲ سال قبل بازمی گردد و حالا مسئولان کار معدنی در محدوده حریم چشمه‌ها را ممنوع کرده است، اما آیا برای حفظ محیط زیست کافی است؟

1401/03/31
ادامه مطلب

از تاثیر معدن‌کاوی تا بی‌توجهی به آمایش سرزمین در بیابان‌زایی

بیابان‌زایی نوعی تخریب محیط‌زیست محسوب می‌شود، این پدیده در مناطق خشک و نیمه خشک جهان به‌علت بهره‌برداری‌های بی‌رویه از منابع طبیعی و آبی، رعایت نشدن حق‌آبه‌های زیست‌محیطی، الگوی ناصحیح در توسعه، تغییر اقلیم و خشکسالی فزآینده است و باتوجه به تبعات ناگوار این پدیده باید جلوگیری از بیابان‌زایی بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد.

1401/03/30
ادامه مطلب

درخواست مختومه شدن پرونده بهره برداری از معدن مس دره زرشک

گروهی از مردم و فعالان محیط زیست با راه‌اندازی کارزاری از رئیس دولت و رئیس قوه قضاییه خواسته‌اند پرونده بهره‌برداری از معدن مس دره زرشک مختومه شود.

1401/03/29
ادامه مطلب

۱۶ محدوده اکتشافی معدنی در استان کرمانشاه شناسایی شد

معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام‌کرد: این سازمان در استان کرمانشاه ۱۶ محدوده اکتشافی معدنی را شناسایی کرده و درصدد تکمیل مراحل بعدی اکتشاف است.

1401/03/29
ادامه مطلب

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

رویش باورها در دل کویر

شرکت فناوران طیف صنعت کویر

طراحی و ساخت سیستم مکانیزاسیون جا به جایی مواد و اجسام

شرکت معدنی آهن آجین (آجیمکو)

گروه آجین متشکل از شرکت معدنی آهن آجین، شرکت معدنی مهر آجین، ...

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

چادرملو، نماد توسعه پایدار - پیشگام در تکمیل زنجیره تولید